طراحی سایت رایگان، آیا حقیقت دارد؟

چند روز پیش که در حال تحقیق کلمات کلیدی برای نوشتن مقاله‌های صلاحی دیزاین بودیم، متوجه شدیم که عبارت "طراحی سایت رایگان" در ماه حدود 266 بار به وسیلۀ گوگل جستجو می‌شود! این آمار نشان‌دهندۀ این است که افراد زیادی به دنبال ایجاد سایت آن هم بدون پرداخت پول هستند.

حالا قصد ما از این مقاله چیست؟ ما قصد داریم در این مقاله ادعای برخی سایت‌ها در مورد طراحی سایت رایگان را بررسی کنیم و ببینیم که اصلاً "طراحی سایت رایگان" شدنی است یا نه فقط برای فریب مخاطبان درباره آن صحبت می‌شود.

ادعای اول: با وردپرس، رایگان سایت بسازید

«وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای رایگان است.» بله، تا اینجای کار ما هم قبول داریم که وردپرسرایگان است. اما آیا از هزینه‌های جانبی وردپرس خبر دارید؟

برای ساختن سایت با سیستم وردپرس، اگر نخواهید قالب بخرید و افزونه‌های جانبی نصب کنید حداقل باید یک پولی بابت خرید هاست و دامنه پرداخت کنید که با قیمت امروز (27 شهریور ماه 97) می‌شود مبلغیحدود 300 هزار تومان. پس با این حساب اگر دنبال طراحی سایت کاملاً رایگان هستید، در این یکی را خط بکشید.

ادعای دوم: سایت ساز‌هایی وجود دارند که رایگانند

اگر از سایت ساز برای ساختن سایت استفاده کنید، نیازی به خرید هاست ندارید و در برخی موارد حتی دامنه رایگان هم در اختیار شما قرار می‌گیرد. اما سایت سازها سه حالت دارند:

  1. حالت پایه آن‌ها رایگان است ولی برای استفاده از امکانات بیشتر باید پول پرداخت کنید (مانند Wix)
  2. هزینه سالانه می‌گیرند (مانند isite)
  3. از فروش شما سود می‌گیرند (مانند سازیتو)

اگر سایت سازی وجود دارد که خارج از این سه حالت است و کاملاً رایگان کار می‌کند خوشحال می‌شویم به ما معرفی کنید :)

ادعای سوم: طراحی سایت رایگان = طراحی سایت خیلی ارزان

شاید تیتر ادعای سوم کمی گیج‌کننده باشد، اما منظورم سایت‌هایی است هنگام جستجوی عبارت "طراحی سایت رایگان" در نتایج گوگل ظاهر می‌شوند اما وقتی وارد سایتشان می‌شوید، می‌بینید که منظورشان از طراحی سایت رایگان، طراحی سایت خیلی ارزان (به تعبیر خودشان) بوده و برای بسته‌های مختلفشان هم تعرفه‌های مختلفی دارند. ناگفته نماند که کیفیت سایت‌های آماده‌ای هم که با دریافت هزینه ارائه می‌کنند به شدت پایین است.

اگر خودتان هم همین الان "طراحی سایت رایگان" را در گوگل جستجو کنید با تعدادی از این سایت‌ها روبرو می‌شوید.

بالاخره چه کار کنیم؟

بگذارید راحت بگویم، هیچ‌کس رایگان برای کسی کاری انجام نمی‌دهد، آن هم طراحی سایت که پروسه‌ای وقتگیر و هزینه‌بر است! پس اگر جایی با این ادعا روبرو شدید بدانید که کاسه‌ای زیر نیم‌کاسه است.

با این حال اگر واقعاً به دنبال راه‌اندازی سایت هستید، راهکارهای جایگزین مختلفی وجود دارند که در مقالۀ «مراحل ساخت و راه‌اندازی سایت به 3 روش مختلف» می‌توانید آن‌ها را بخوانید و همچنین اگر می‌خواهید درباره هزینه‌ها و تعرفه‌های مختلف طراحی سایت فروشگاه اینترنتی اطلاعاتی به دست آورید به مقالۀ «بالاخره هزینه طراحی سایت چقدر است؟» مراجعه کنید.

دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 

نماد اعتماد و مجوزهای صلاحی دیزاینــ⌬ـ

logo-samandehi
صلاحی دیزاینــ⌬ـ از مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت و معدن دارای نماد اعتماد الکترونیکی می باشد و همچنین با ارائه مستندات لازم در پایگاه ساماندهی سایت های اینترنتی ثبت گردیده است لذا می توانید با آرامش کامل نسبت به خرید و پرداخت وجه اقدام فرمائید.