کاربرد و زمینه فعالیت طراحی گرافیک چیست ؟

ارتباط بصری در وسیع ترین معنی دارای تاریخی بلند و طولانی است. زمانی که بشر اولیه برای تغذیه خود شکار می کرد و گلی را پای جانوری مفتوش می ساخت. از نزدیک به یک اثر گرافیکی نگاه می کرد. او با چشم ذهن ، خود حیوان را می دید. بنابراین گرافیک از دیرباز تا کنون با زندگی بشر پیوندی نزدیک داشته و حضور آن قابل تشخیص است.

اشاره ای کوتاه تنها به نام برخی از زمینه ها و عرصه هایی که هنر گرافیکی و به خصوص طراحی گرافیک تمامی و یا بخشی از آن را تشکیل می دهد ، به خوبی می تواند بیانگر این مطلب باشد که هنرمند طراح امروز به واسطه زبان گرافیک با دیگران و محیط اطرافش گفتگو می کند. یک نوع ارتباط و همکاری همگانی برقرار می سازد ، اطلاع رسانی می نماید ، تجارت می کند ، هشدار می دهد. هویت خود را به ثبت می رساند ، آموزش می دهد ، روایت می کند ، منادی افکار گوناگون در جامعه می گردد و بالاخره اینکه محیط و اطراف و اشیاء پیرامون خود را جذاب تر و زیباتر می سازد.

سینما ، تلویزیون ، مطبوعات ، نشریات ، انواع پوستر ، علایم راهنمایی و رانندگی ، بسته بندی انواع کالا ها ، تابلوها ، و ویترین فروشگاه ها و حتی آرایش شهرها و مکان های عمومی ، کاریکاتورها ، نشانه ها و علایم ، کاتالوگ ها و بروشورها ، تصویر سازی ، طراحی صفحات مختلف برای کامپیوتر ، نقش پول و اسکناس ، طرح تمبرها ، کارت ویزیت و پاکت و سرکاغذ و ... همگی از زمینه های اصلی و فعال حضور طراحی گرافیک ، این زبان مشترک تصویری برای ارتباط در جریان روزمره ی ما هستند. اما آنچه که بیش از هرچیز باید به آن توجه نمود ، آن است که سخن گفتن با این زبان مشترک توسط هنرمند طراح باید بسیار متعهدانه ، و مسئولانه باشد چرا که او هر لحظه در بوته ی نقد و قضاوت است به سخنان او استناد می شود و در صورت هر گونه لغزش و خطا ، به راحتی مورد استیضاح و هجوم قرار خواهد گرفت. چه از سوی مخاطبانش و چه از سوی سفارش دهنده ، بنابراین صداقت ، صراحت و وضوح و روشنی ، همراه با شیوایی کلام و رعایت قوانین و دستور زبان صحیح ، همگی از شرط های اصلی برای یک گفتگوی موفق خواهد بود.

بنابر آنچه که گفته شد می توان سه نوع عملکرد اصلی را برای طراحی گرافیک در نظر گرفت:

اول : معرفی، شناساندن یا تعیین هویت (Indentification)

در اینجا یک اثر گرافیکی باید به خوبی گویای آن باشد که چیست و از کجا آمده است. مثل علائم تجاری ، پول ، اسکناس و پرچم ، انواع بسته بندی ، علایم هتل ها ، سمبل ناشران ، لوگوهای کمپانی ها و لیبل ها.

دوم: طراحی اطلاع رسانی و راهنمایی و آموزش (Information and instruction)

در اینجا می توان ارتباط میان دو مطلب را در زمینه جهت ، اندازه و جایگاه آنها نشان داد و افراد را به روابط میان یک چیز با چیز دیگر در هدایت موقعیت ها و یا بیان اندازه ها و معیارها و مقیاس ها توجه داد. علایم جهت نما ، دیاگرام ها و نقشه ها (مثل نقشه مترو) از این گروهند.

سوم: عرضه و ارائه و ترویج و تبلیغ (Presentation and pronation)

عرضه و ارائه و ترویج و تبلیغ مهم ترین عملکرد و شناخته شده ترین وظیفه طراحی گرافیک به شمار می روند. در این نوع عملکرد ، طراحی گرافیک سبب جلب توجه و شکار چشم ها ، جذب مخاطبین و تثبیت آنها میشود.

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 

نماد اعتماد و مجوزهای صلاحی دیزاینــ⌬ـ

logo-samandehi
صلاحی دیزاینــ⌬ـ از مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت و معدن دارای نماد اعتماد الکترونیکی می باشد و همچنین با ارائه مستندات لازم در پایگاه ساماندهی سایت های اینترنتی ثبت گردیده است لذا می توانید با آرامش کامل نسبت به خرید و پرداخت وجه اقدام فرمائید.